Sommersjov for børn på Modelbane Europa

Dato/klokkeslæt
Dato: 29/06/2021 - 04/07/2021
Kl.: 10:00 - 17:00

Sted
Modelbane Europa


Sommersjov for børn starter højsæsonen hos Modelbane Europa
Et tilbud til børnene. Gå på jagt efter Railtechs logo og vind en lille præmie.

Skolernes sommerferie er normalt den periode på året, hvor modelbanen får allerflest besøgende. Derfor udvides åbningstiden også til kl. 10-17 alle dage fra den 26. juni til og med søndag den 15. august. Samtidig markeres den udvidede åbningstid med et arrangement i samarbejde med Modelbane Europas guldsponsor, Hinnerup-firmaet Railtech, som leverer sikkerhedsydelser til jernbaner i Danmark.

Sommerarrangementet er et tilbud til børnene. Ved køb af en børnebillet (3-13 år) udleveres samtidig en Railtech-blanket. Med den i hånden kan barnet gå på jagt efter Railtechs logo på det store tyske anlæg. Efter fundet af logoet skrives placeringen på blanketten, hvorefter barnet ved henvendelse i caféen kan dykke ned i præmiebøtten og fiske et par stykker mini-chokoladebarer op efter eget valg. Arrangementet starter den 26. juni og fortsætter de efterfølgende dage, indtil bøtten med præmier er tom.

Entré: Børn: 50 kr – Voksne: 90 kr

Jan Erik Elgaard
Jan Erik Elgaard er ejer af ByensNyt.dk og driver også konsulentvirksomheden Elgaard Mancom i Hadsten. Jan Erik er aktiv i byens kulturliv bl.a. som formand for Favrskov Revyen og har gennem flere år været engageret i Kulturhuset Sløjfens bestyrelse. Han er desuden næstformand for Favrskov Gymnasium, medlem af Hadsten Rotary Klub og medforfatter på to bøger.