Der var fyldt ganske godt op i Lilleåsalen i går aftes, da Favrskov Kommune havde inviteret til borgermøde omkring den planlagte solcellepark mellem Hadsten, Galten og Hadbjerg med mødestart klokken 19.
Tæt på 300 personer, heriblandt en god portion politikere, presse, embedsfolk, modstandere samt lodsejere til de berørte marker, var mødt op til en aften, der skulle vise sig at blive både lang og varm. Mødet var oprindeligt programsat til at slutte klokken 21, men det tidspunkt skred i den grad, og derfor blev der først sagt tak for i aften omkring klokken 22.30. Her var der dog allerede en god portion af de fremmødte, der var smuttet hjem i seng.
Ud over Thomas Storm fra Venstre, der er formand for Plan- og Landdistriktsudvalget og i går aftes også byrådets repræsentant, var det kommunale embedsværk på plads samt repræsentanter for Unison (virksomheden der skal stå for opførelsen af solcelleparken, red) og en repræsentant for Energistyrelsen. Sidstnævnte var til stede, for at fortælle om de muligheder man har, hvis man bliver berørt af solcelleparken, f.eks i forhold til værditab af ens ejendom eller gener ved anlægget.
Unison fortalte om anlægget og hvilke overvejelser man havde gjort sig i forhold til støj, beplantning, udsyn, stisystemer i anlægget og havde også lavet diverse visualiseringer af, hvordan det store anlæg på godt 250 hektar vil tage sig ud.
Stor pulje til udvikling af lokalområdet
I forbindelse med VE-projekter er det bestemt, at udvikler skal betale en sum penge, som lokalområdet så efterfølgende kan få del i til projekter der kan fremme udviklingen i området. Det være sig legepladser, renovering af forsamlingshuse og meget andet, og i går aftes kom det frem, at det beløb formentlig bliver på mellem 25-35 millioner kroner. I første omgang er det borgere i en radius af fem km. der kan ansøge, hvorefter det bliver hele Favrskov der kan få del. Dog med det fokus, at pengene så vidt muligt, tilfalder området omkring solcelleparken.
Herudover kom Unison med et løfte om, at man i hele anlæggets levetid vil give et beløb på omkring 500.000 om året til formål i lokalområdet, f.eks til vedligeholdelse af projekter afledt af førstnævnte pulje. De berørte ejendomme inden for 200 meters afstand til anlægget, vil samtidig modtage 4.500 kroner om året skattefrit i anlæggets levetid.

Stor spørgelyst fra salen
Efter en kort pause, var der mulighed for at stille spørgsmål, og den mulighed var der mange der benyttede sig af. Her var Anders G. Christensen, Per Hessellund og flere andre særdeles markante og gik hårdt til angreb på både Favrskov Kommune og Unison, der svarede på bedste vis, om end det ikke virkede til, at formilde de kritiske røster. Der var undervejs flere bifald, og det stod helt klart, at der i salen var en stor vrede og bekymring over det store projekt, der bliver en markant skikkelse i landskabet.
Det virkede heller ikke til, at man blev formildet over den grønne beplantning, der efter visualiseringerne, helt eller delvist, skærmer for kig til solcellerne. En del bekymringer gik også på støjgener og genskær, og så mente flere i salen, at 8370 Hadsten havde bidraget mere end rigeligt til den grønne omstilling, og undrede sig over, at resten af kommunen, i deres øjne, går mere eller mindre fri i denne proces.
Der er frist for høringssvar den 29. juni, hvilket alle blev opfordret til at benytte sig af, og har man indsigelser i forhold til gener eller værditab, så er fristen frem til 15. juli. Efter høringsfasen vil man så kigge på alle indkomne svar, og forholde sig til, om der skal ske yderligere ændringer i projektet, hvorefter den endelige beslutning i byrådssalen skal tages, om projektet skal gennemføres. Som det tegner sig nu, er der 22 for mens tre er imod.
Man kan læse meget mere om projektet på Favrskov Kommunes hjemmeside














