Familiemessen i Hadsten blev afholdt med stor succes i mere end 10 år, men sidste år blev den aflyst, og heller ikke i år så det ud til, at der skulle være messe sidst i oktober.
Familiemessen blev oprindeligt startet af Hadsten Sports Klub, der dengang var et klubsamarbejde mellem HSK Fodbold, Hadsten Håndbold og Hadsten Hawks, og blev drevet af Per Rasmussen gennem mange år.
Efter sidste års aflysning, og ingen udsigt til en messe i år i Hadsten Hallerne, så har Per Rasmussen givet Familiemessen nyt liv. Denne gang dog ikke i Hadsten, men i Voldum Hallen, hvor messen arrangeres i samarbejde med Støtteforeningen til Voldumegnens Friskole. Det bliver som tidligere den sidste søndag i oktober fra klokken 10-16.
“Jeg synes det var ærgerligt, at messen ikke blev til noget igen i år, og da jeg selv har været med til at starte den op og har drevet den gennem mange år, så har jeg taget initiativ til at forsøge at puste nyt liv i Familiemessen. Denne gang bliver det så i Voldum, hvor overskuddet går til Støtteforeningen til Voldumegnens Friskole, som også er medarrangør”, fortæller Per Rasmussen til ByensNyt.
Familiemessen kommer til at foregå både ude og inde, og Per kan melde om tæt på udsolgt.
“Det bliver en ret alsidig messe, hvor vi har forsøgt at sammensætte et program, hvor der er noget for enhver smag, blandt andet med modeshow, smagsprøver og konkurrencer. Der kommer 57 virksomheder, foreninger og partier, hvilket jeg er rigtig glad for, og de kommer primært fra Favrskov, men vi har også formået at få virksomheder fra Randers, Mejlby og Hornslet til årets messe. Så jeg glæder mig til at byde publikum velkommen, og er sikker på, der venter dem en god oplevelse”, lyder det fra Per Rasmussen, der har fået god hjælp af Lis Bilde, nok bedre kendt som Gardin Lis, i forhold til salg og planlægning.
Familiemessen starter klokken 10 og slutter klokken 16, og der er gratis entré.














