Traditionen tro blev det store juletræ i Hadsten tændt i fredags, og der var som altid særdeles stor opbakning til arrangementet.
Var man i midtbyen i fredags omkring klokken 17, så oplevede man nok, at der var lidt mere gang i den end normalt. Hadsten Handel havde nemlig inviteret til juletræstænding med start ved Sløjfen, hvorefter man i fælles flok gik op gennem Søndergade, for til slut at ende ved juletræt på Hans Gadebergs Plads.

Som sædvanlig ankom Julemanden i brandbil med udrykning, mens Hinnerup Garden leverede det musikalske indslag. Borgmester Lars Storgaard, der netop er blevet genvalgt, holdt en kort tale, inden han sammen med de fremmødte talte ned fra ti, hvorefter Julemanden tændte julelysene på det store og flotte træ.

Til slut var der slikposer til de fremmødte børn, og i år blev der uddelt 700 poser, hvilket er rekord, mens Hinnerup Garden gave et par ekstra numre, og i Søndergade kørte toget Futte, til stor glæde for mange børn og voksne.















