12. februar 2026

Mindeord for Karl Johan Fischer

I går døde Karl Johan Fischer, 89 år gammel, og i den forbindelse har Gregers Petersen skrevet et mindeord som vi her bringer.

Den 27. januar 2026 sov Karl Johan Fischer Nielsen stille ind i sit hjem, 89 år gammel, efter få måneders sygdom.

Karl Johan blev gift med Ellen, og de nåede at fejre krondiamantbryllup for få år siden. Sammen fik de to børn, en datter og en søn. Desværre døde sønnen kun 14 år gammel af en meningitislignende sygdom.

Karl Johan blev uddannet telefonmontør i Jysk Telefons afdeling i Hadsten og beviste, at selv om man er ordblind, kan man godt drive det vidt. Han afsluttede sin erhvervskarriere som teleleder ved TDC.

Herefter fik han mange tillidshverv, sikkert på grund af sin myndighed. Han var formand for Modelbane Europa, Kolonihaveforeningen Granholt og sidst Pensionistforeningen i Hadsten. Karl Johan var desuden en meget eftertragtet opråber til egnens bankospil.

Et kært barn har mange navne: I familie og blandt venner var han Karl Johan, på arbejde var han Karl, og de fleste steder i Hadsten var han Fischer.

Ellen og Karl Johan har haft et godt og langt liv, forskånet for alvorlige sygdomme. Karl Johan begyndte først at tage medicin, da han var kommet godt op i 80’erne.

Æret være Karl Johans minde.

Gregers Petersen


Jonas Hooge
Jonas Hooge
Jonas står overordnet for det redaktionelle på byensnyt.dk og sørger samtidig for, at der også er styr på det kommercielle setup. Jonas har boet i Hadsten siden 2008, og har gennem flere år, været aktiv i foreningslivet i byen, både som udøver og i bestyrelser.

Relaterede artikler