Vi har modtaget følgende debatindlæg fra Lone Glarbo, spidskandidat for Danmarksdemokraterne i Favrskov. Indlægget er udelukkende skribentens holdning.
Lone Glarbo, spidskandidat for Danmarksdemokraterne (Æ), KV25. Århusvej 55, 8382
Nu er deltidspasning i vores daginstitutioner i Favrskov endelig vedtaget, med virkning fra 1. Januar.
Det giver færre timer for børnene i institution, og det giver mere fleksibilitet for familierne. Det er vi særdeles tilfredse med i Danmarksdemokraterne.
Børnene må være der fra kl. 8:30-14:30 således, at de både får formiddags- og eftermiddagstimer sammen med det store fællesskab. Betalingen reduceres med ca. 25 pct.
Det giver måske flere legeaftaler, dvs færre timer for flere, med de fordele det kan have i mindre fællesskaber.
Naturligvis skal der tages hensyn til administration, personalets vilkår og planlægningen af arbejdsdagen i institutionerne, men det må være børnenes hverdag og behov som vægtes højest.
Det må aldrig være sådan, at administrationen vægtes højere end hensynet til børnenes trivsel.
Det er sund fornuft.