18. april 2025

Debat: Hjemmepasnings-ordningen bør naturligvis udvides

Vi har modtaget følgende debatindlæg fra Simon Buus Olsen, der sidder i byrådet for Liberal Alliance. Indlægget er udelukkende skribentens holdning. Har du et debatindlæg, så er du meget velkommen til at skrive til os.

Af Simon Buus Olsen, Byrådsmedlem for Liberal Alliance, Bøgehaven 8370 Hadsten

Vi nåede knap ind i denne valgperiode, før det borgerlige flertal i Byrådet fremsatte forslag om at indføre tilskud til hjemmepasning i Favrskov for 0-2-årige. 
Noget der glædede mig, da det var en af mine store mærkesager ved KV21, og at vi så hurtigt kunne levere herpå efter et valg, var rigtig godt. 

Nu har ordningen efterhånden løbet i nogle år, og vi har fået data ind, som vi nu kan kigge på og evaluere ordningen, om vi evt. skulle udvide denne op til 6 år. 

Da vi indførte ordningen, blev vi nærmest skreget ørene fulde af Socialdemokratiet om at ordningen ville være en underskudsforretning for kommunen og vi ville slå hul i kommunekassen. Det viste sig at være helt omvendt. 

I stedet har udregninger vist at hvis vi fører ordningen helt op til 6-årsalderen, så vil vi få frigivet 300.000 kr. i besparelser, fordi tilskuddet til forældrene er lavere end det vi giver til daginstitutionerne pr. barn. 
Så vi kan altså afblæse katastrofen for kommunekassen. I stedet kunne vi jo udvide ordningen, og så lade de 300.000 kr. forblive i daginstitutionsområdet, så vi sikre en fortsat god kvalitet i området. 

Dette er for mig ikke en spareøvelse, så lad endelig evt. besparede midler bliver i området, ligesom tilfældet er med deltidspasning. Det her handler for mig langt mere om at skabe frihed og fleksibilitet for familierne til at indrette deres liv som de ønsker det, i perioder af livet. 
Børn er forskellige, familier er forskellige – derfor bør det også være vores opgave at skabe forskelligartede tilbud og muligheder for familierne, så de i perioder af deres liv kan indrette sig på en anden måde end ”ved samlebåndet”. 

Så vil nogen nok råbe at folk da bare i dag kan blive hjemme med børnene, og det er også helt korrekt. Ved at droppe ordningen, vil man dog indskrænke målgruppen markant, for så vil det jo netop kun være de mest velhavende som vil kunne prioritere så hårdt i familieøkonomien, at det er en mulighed. Ved at have ordningen, sikre vi at flest muligt vil kunne nyde fleksibiliteten og den ekstra nærhed med deres børn i en periode.  

Og så er det jo i øvrigt noget prekært i, at vi som kommune lovmæssigt at forpligtet til at yde tilskud til pasning af børn, bare ikke når det gælder forældrene. Alle andre kan passe vores børn, også udenfor kommunale daginstitutioner, og så er vi forpligtet til at give tilskud, men lige nøjagtig forældrene, det er en politisk beslutning om vi vil lade dem få glæde af ordningen. Det er da forunderligt. 

Jonas Hooge
Jonas Hooge
Jonas står overordnet for det redaktionelle på byensnyt.dk og sørger samtidig for, at der også er styr på det kommercielle setup. Jonas har boet i Hadsten siden 2008, og har gennem flere år, været aktiv i foreningslivet i byen, både som udøver og i bestyrelser.

Relaterede artikler