16. december 2025

Debat: Valget skal afgøres af vælgerne – ikke af personfnidder

Vi har modtaget følgende debatindlæg fra Dansk Folkepartis byrådskandidater i Favrskov. Indlægget er udtryk for skribenternes holdning.

Nu nærmer valgdagen sig, og vi i Dansk Folkeparti håber, at politikerne i hele kommunen vil huske, hvad det egentlig handler om: At respektere demokratiet og de aftaler, man frivilligt har indgået.

Et kommunalvalg er vælgernes mulighed for at udtrykke, hvilke værdier, prioriteter og visioner de ønsker for deres lokalområde. Derfor må valgets udfald aldrig blive et resultat af interne konflikter, skrøbelige egoer eller taktiske manøvrer, der underminerer det mandat, vælgerne forsøger at give. Og her spiller valgforbund en helt central rolle.

I Favrskov har Blå Blok indgået et valgforbund. Et valgforbund er et teknisk samarbejde, hvor partierne står sammen om den matematiske fordeling af mandater. Det handler om at sikre, at vælgernes stemmer ikke går tabt, men tæller mest muligt i det endelige resultat. I Blå Blok har vi alle skrevet under på, at vi respekterer valgforbundets resultat – og at vi peger på en blå borgmester, hvis vælgerne giver os opbakningen til det.

Det gør det endnu vigtigere, at man efter valget står ved de aftaler, man har indgået før valget. Når partier har sagt ja til et valgforbund, så har man også sagt ja til at acceptere udfaldet – uanset om det lige rammer ens egen personlige ambition eller ej.

Vælgerne skal kunne stole på, at deres stemmer bliver brugt på den måde, der er blevet lovet. Demokratiet fungerer kun, hvis aftaler bliver respekteret – også når det ikke er bekvemt.

Derfor håber vi, at alle partier går ind i valgkampens afsluttende dage med ro, respekt og vilje til at spille efter de reglerne, som vi sammen har sat. Valget skal afgøres af vælgerne-ikke af fnidder i kulisserne. 

Med venlig hilsen 

Mercedes Czank, formand Dansk Folkeparti 

Eva Damsgaard, næstformand Dansk Folkeparti 

Bestyrelsesmedlem Aston Mott Braham 

Bestyrelsesmedlem Ole Nørlem

Relaterede artikler