Tirsdag 29. september 2026

Præsenteret af

Vores partnere

Kommentar: Mere end blot et tal i en statistik

Foto: Lisette Hedegaard

Vi har modtaget følgende indlæg fra René Schneider, medlem af byrådet i Favrskov for Det Konservative Folkeparti. Indlægget er udtryk for skribentens holdning.

Af René Schneider, Rækkevej 4, 8370 Hadsten

Byrådsmedlem for Det Konservative Folkeparti

www.reneschneider.dk

rsch@favrskov.dk

Favrskov Kommune har rundet en milepæl. Vi er nu mere end 50.000 borgere i kommunen. Det er værd at glæde sig over.

Da Favrskov Kommune blev dannet ved kommunalreformen i 2007, boede her omkring 45.000 mennesker. Siden er vi blevet godt 5.000 flere – en vækst på cirka 11 procent. Det fortæller først og fremmest en positiv historie om en kommune, som mennesker har lyst til at flytte til, stifte familie i og blive boende i.

Favrskov har meget at byde på

Vi har fire stærke hovedbyer, levende landsbyer og lokalsamfund, et rigt foreningsliv og masser af natur lige uden for døren. Her er skove, åbne landskaber, frisk luft og samtidig kort afstand til de større østjyske byer. Og sammenlignet med storbyen er der fortsat gode muligheder for at få mere bolig og mere plads for pengene. Det er en stærk kombination – ikke mindst for børnefamilier.

Samtidig er befolkningsvæksten godt nyt for vores lokale butikker og virksomheder. Flere borgere betyder flere kunder, et større lokalt arbejdsmarked og et bedre grundlag for handel, service og nye investeringer. Et stærkt lokalt erhvervsliv og attraktive lokalsamfund går hånd i hånd.

Men vækst kommer ikke af sig selv, og den skal håndteres med omtanke. Når vi bliver flere, skal den kommunale service og infrastrukturen kunne følge med. Derfor investerer Favrskov også i fremtiden med blandt andet ny skole, flere daginstitutioner, plejehjem og idrætsfaciliteter.

For mig som konservativ handler god kommunalpolitik netop om at skabe rammerne for, at familier, foreninger og virksomheder kan trives – og samtidig passe ordentligt på skatteborgernes penge. Vækst er positiv, når den går hånd i hånd med ansvarlig økonomi og udvikling med respekt for de lokalsamfund, der gør Favrskov til noget særligt.

De 50.000 indbyggere er derfor mere end blot et tal i en statistik. Det er 50.000 mennesker, som hver især er med til at skabe vores kommune. Det må vi gerne være stolte af.

Samtidig skal vi holde fast i det, der gør Favrskov attraktiv: nærheden, fællesskaberne, naturen, de gode muligheder for familieliv og et stærkt lokalt erhvervsliv, for Favrskov skal fortsat være en kommune, hvor der er plads til både mennesker, initiativ og fællesskab – og hvor det er attraktivt at bo, leve og drive virksomhed.

NYHEDSBREV

Få ugens nyheder fra Favrskov

Vælg de områder, du vil følge. Én mail om ugen.

Ingen spam. Afmeld når du vil.