Der var mødt mange op for Hadsten Blomster, da Lars Bager i dag blev sendt afsted på sin tur, hvor han i den kommende uge skal cykle 500 kilometer.
Flagene var hejst, solen skinnede og folk var særdeles morgenfriske, da Lars Bager her til morgen blev sendt afsted på sin tur, der den næste uges tid tager ham rundt i det midtjyske, med udgangspunkt fra et sommerhus ved Hals. Dagens etape byder på hele 125 kilometer i let kuperet terræn, hvor Lars Bager får følgeskab af fire lokale ryttere.
Der var både kaffe og rundstykker til de mange fremmødte, sponseret af Mester Jacob og Vestjysk Bank, og borgmester Lars Storgaard var såmænd også dukket op, for at holde tale, inden Lars Bager blev sendt godt afsted.

Årsagen til Lars´ cykeltur skyldes i bund og grund Henrik Hjorth og hans tiltag Lyngå knækker cancer, som pengene efterfølgende overdrages til, og Henrik var både glad og rørt over, at Lars har samlet så mange penge ind.
“Jeg vidste jo godt, at Lars kender mange og at han har stor opbakning i Hadsten, men jeg havde på ingen måde forestillet mig, at han, allerede inden afgang, har indsamlet 150.000 kroner ind. Det er helt utroligt, og det bliver ekstra fedt at kunne ringe ind til Knæk Cancer senere på året”, fortæller Henrik til ByensNyt, inden han skulle videre i bil efter Lars med proviant til dagens etape.

Det er nok ikke gået manges næser forbi, at Lars i den seneste tid har haft gang i en større indsamling, hvor pengene går til Knæk Cancer indsamlingen, og man må konstatere, at han har haft vind i sejlene. Således havde han inden afgang indsamlet hele 150.000 kroner fra både private og virksomheder, hvilket må siges at være ganske imponerende.
Bageren selv var da også glad og taknemmelig over den store opbakning, og nævnte i sin tale inden afgang, at det der har rørt ham mest er de beløb, som er kommet fra børn der har syntes, at de godt ville være med til at støtte op med både store og små beløb.

Borgmester Lars Storgaard sagde, at han var dybt imponeret over den indsats som Lars Bager har ydet til fordel for det gode formål, og han håbede at det kunne være med til at inspirere andre. Lars fortalte, at han jo selv har haft kræft tæt inde på livet, da hans kone døde af sygdommen, ganske kort tid efter at han blev borgmester, og derfor betyder indsamlingen meget for ham.


ByensNyt ønsker Lars Bager god tur, og vi følger naturligvis med undervejs og kommer med små updates.















