1. december 2023

Søren Gade kommer til Hadsten

Kræftens Bekæmpelse, Favrskov Lokalforening arrangerer fyraftensmøde med europaparlamentsmedlem Søren Gade i Sløjfen fredag d. 17. januar 2020.

Søren Gade mistede selv sin kone til kræften i 2008 og har ved flere lejligheder fortalt om, hvordan hans opgave som far efter dyb sorg fik ham til at genfinde livsgnisten.

Søren Gade modtog ved EU-valget mere end 200.000 personlige stemmer og var forinden da mangeårigt medlem af Folketinget for Venstre og har også været forsvarsminister i perioden 2004-2010.

Jan Erik Elgaard
Jan Erik Elgaard
Jan Erik Elgaard er ejer af ByensNyt.dk og driver også konsulentvirksomheden Elgaard Mancom i Hadsten. Jan Erik er aktiv i byens kulturliv bl.a. som formand for Favrskov Revyen og har gennem flere år været engageret i Kulturhuset Sløjfens bestyrelse. Han er desuden næstformand for Favrskov Gymnasium, medlem af Hadsten Rotary Klub og medforfatter på to bøger.

Relaterede artikler