Det tegner i den grad til, at blive et særdeles stærkt felt, når Hadsten Gade Grand Prix skydes i gang den 8. august. Gadeløbet har allerede præsenteret flere danske profiler, herunder Mads Pedersen og Michael Valgren, og nu tilføjer man så flere profiler til startlisten.
Det bliver et stærkt og profilrigt felt der sendes ud på ruten, når Hadsten Gade Grand Prix afvikles i starten af august, hvor flere danske profiler og ProTour hold stiller til start. Vi har tidligere her på ByensNyt kunne fortælle, at profiler som Mads Pedersen og Michael Valgren stiller til start, og i dag kan vi så løfte sløret for yderligere to profiler til Hadsten Gade Grand Prix´ startliste.
Der er tale om Johan Price-Pejtersen fra Bahrain-Victorius, som er tidligere U23 verdensmester i enkeltstart, og som tidligere i år såmænd også var dansk mester i enkeltstart i nogle minutter, indtil at han blev diskvalificeret for at have kørt på cykelstien undervejs, hvorefter Mattias Skjelmose, der i øvrigt stillede til start i Hadsten sidste år, blev udråbt som dansk mester. Johan er med sine 25 år blandt de lovende talenter på Bahrain-Victorius holdet, og har i år kørt flere top-ti placeringer ind på enkeltstart, herunder en 5. plads i Schweiz Rundt.
“Jeg har kørt gadeløbet før, og ved at der er garanti for et godt løb med masser af tilskuer langs ruten, så jeg ser frem til at komme til Hadsten til august”, lyder det fra Johan Price-Pejtersen.
Den anden rytter er Rasmus Bøgh Wallin fra det norske ProTour hold Uno-X Mobility, hvor flere andre danske profiler også slår deres folder. Rasmus Bøgh Wallin har tidligere, uden at være fuldtidsprof, skabt sejre for Airtox Carl Ras mandskabet i både ind og udland. Han er indehaver af 13 UCI -sejre, og nu har han så på kontrakt hos det norske “danskerhold” på protouren Uno-X Mobility. Ved siden af driver han en cykelcafé og er en anerkendt bikefitter for flere topryttere.

ColoQuick Cycling klar til at udfordre profilerne
Holdet kaldes for en talentfabrik, og det er bestemt ikke uden grund. ColoQuick, der holder til i Skive og blandt andet har Christian Moberg, ekspertkommentator fra TV2, som sportslig leder, har gennem årene leveret store danske ryttere til ProTour hold, herunder Jonas Vingegaard, og har såmænd også vundet Hadsten Gade Grand Prix, da Jeppe Aaskov Pallesen fra Hadsten snød favoritterne i 2022, og kørte først over stregen.
ColoQuick kommer med et helt hold til årets gadeløb, og håber på, at man igen kan gøre sig gældende i løbet og måske endda tage en ny sejr på Søndergadebakken.
“Vi glæder os gadeløbet i Hadsten. Det kræver sit at vinde på Søndergadebakken, men vi har gjort det før, og håber at vi kan gøre det igen”, lyder det fra Christian Moberg.
