13. marts 2026

Fernisering på “Vild Vækst” tiltrak mange mennesker

Vejret var langtfra i topform, da Hadsten Billedskole i lørdags havde inviteret til fernisering på deres store kunstværk “Vild Vækst”, der udsmykker Hadsten Bio.

Til trods for regn og blæst, så var rigtig mange alligevel dukket op til ferniseringen, og de kunne heldigvis trække indenfor i tørvejr i Sundhedshuset, hvor blandt andet borgmester Lars Storgaard holdt tale. Inden da, blev der udenfor klippet det obligatoriske røde bånd for at markere indvielsen af det flotte værk, som kan ses fra Vesselbjergvej.

Borgmester Lars Storgaard fik lov at tale i tørvejr på trappen i Sundhedshuset og han sagde blandt andet:

“Jeg glæder mig over, at nogle mennesker har blik for, at de faktisk selv kan være med til at gøre deres omgivelser og deres by til et flottere sted at være. Kunst i det offentlige rum er noget ganske særligt. Det er en gave til os alle sammen. Det kan indeholde sjove, kærlige, historiske eller tankevækkende budskaber. Det kan byde på en stemning eller mulighed for fortolkning. Det kan komme som en overraskelse eller være noget, besøgende går efter, fordi det er helt særligt for netop den by. Uanset hvad, så vidner kunsten i det offentlige rum om, at kunsten kan meget mere end hænge på en væg hjemme i stuen eller på et galleri. I det offentlige rum er der højt til himlen og mange mennesker at berøre året rundt”.

Foto: Favrskov Kommune

Herefter var der diverse forfriskninger, kage og popcorn til de mange fremmødte, som blandt andet også talte kunstnerparret Maria Lau-Krogh og Hasse Sandell, som har styret processen med “Vild Vækst”.

Jonas Hooge
Jonas Hooge
Jonas står overordnet for det redaktionelle på byensnyt.dk og sørger samtidig for, at der også er styr på det kommercielle setup. Jonas har boet i Hadsten siden 2008, og har gennem flere år, været aktiv i foreningslivet i byen, både som udøver og i bestyrelser.

Relaterede artikler