13. marts 2026

Ny dirigent sikrer fremtiden for Hadsten Sangforening

Hadsten Sangforenings mandskor har fået ny dirigent – og dermed er en usikker periode afløst af optimisme og nye ambitioner.

For blot få måneder siden stod koret uden fast dirigent, og fremtiden var uvis. Decemberkoncerterne blev gennemført ved fælles hjælp, men spørgsmålet om en permanent løsning ind i 2026 var endnu ikke på plads.

”Vi stod i en usikker situation vedrørende dirigent. December måneds koncerter blev ved fælles hjælp vel overstået, men problemet vedrørende en fast dirigent i det nye år var fortsat uafklaret,” oplyser foreningen.

Løsningen kom efter omtale i pressen, som førte til flere henvendelser – heriblandt én, der skulle vise sig at være den rette.

Midt i januar 2026 tiltrådte 36-årige Philip Hoe som ny dirigent. Han har arbejdet med musik og kor i mange år og har allerede sat sit præg på arbejdet i koret.

”Samarbejdet i koret er gået rigtig godt, og de ’voksne’ sangere er allerede begejstrede for den lidt mere moderne tilgang til korsang, som Philip leverer,” lyder det fra Hadsten Sangforening.

Koret tæller i øjeblikket 27 aktive sangere, og håbet er, at den nye dirigent kan være med til at tiltrække endnu flere i den kommende tid.

”Med den nye korleder og hans måde at gøre tingene på, er det håbet at tiltrække flere sangere i fremtiden,” fortæller foreningen.

Næste store mål for koret er forårskoncerten, som afholdes den 27. april i Sangerhuset.

Philip Hoe er ny dirigent for Hadsten Sangforening. Pressefoto
Jonas Hooge
Jonas Hooge
Jonas står overordnet for det redaktionelle på byensnyt.dk og sørger samtidig for, at der også er styr på det kommercielle setup. Jonas har boet i Hadsten siden 2008, og har gennem flere år, været aktiv i foreningslivet i byen, både som udøver og i bestyrelser.

Relaterede artikler