20. januar 2026

SKRÅL og KVAS vender tilbage i 2026

I år var der for tredje gang børnefestivalen SKRÅL og for anden gang ungdomsfestivalen KVAS i Kulturhus Sløjfen, og begge arrangementer blev afviklet med stor succes.

SKRÅL festivalen, der startede for tre år siden i Hammel, men som året efter blev flyttet til Hadsten, er gået hen og blevet en kæmpe succes for børnefamilierne i Favrskov, og sidste gang i juni var flere tusinde forbi Sløjfen, hvor Sigurd Barrett var hovednavnet.

SKRÅL er en endags-festival, hvor der er aktiviteter for børn både ude og inde, og hvor musik og leg er i højsædet. Sidste år gav Sigurd Barrett koncert i det store telt på pladsen foran Sløjfen, men grundet pladsmangel var han i år rykket indenfor, og selv her var der kamp om pladserne. Om Sigurd igen er på plakaten til næste års festival er ikke offentliggjort, men sikkert er det, at SKRÅL er tilbage til juni.

Sigurd Barrett var et stort hit. Foto: Favrskov Bibliotekerne

Også KVAS er tilbage i 2026, og dermed tegner der sig en ny tradition i Favrskov for unge. KVAS er skabt af unge for unge, og har begge år formået at tiltrække gode navne, hvor Aphaca i 2024 indtil videre må siges at være det største scoop. Både i 2024 og 2025 er det unge der selv har arrangeret festivalen, og det er er lige fra booking til PR, ansøgning af fonde og meget mere.

2024 var året, hvor KVAS så dagens lys. En festival for unge, arrangeret af unge.

Begge festivaler er blevet støttet med pæne beløb fra Kultur og Fritidsudvalget i Favrskov Kommune, hvilket muliggør afholdelsen af de to festivaler i 2026. Herudover er der også givet penge til krea-festivalen SKAB i Hammel, SANS i Hinnerup samt SYNG festival i Ulstrup.

Jonas Hooge
Jonas Hooge
Jonas står overordnet for det redaktionelle på byensnyt.dk og sørger samtidig for, at der også er styr på det kommercielle setup. Jonas har boet i Hadsten siden 2008, og har gennem flere år, været aktiv i foreningslivet i byen, både som udøver og i bestyrelser.

Relaterede artikler