I Favrskov Kommune findes allerede to velfungerende Repair Caféer i hhv. Hammel og Hinnerup. Nu inviteres der til informationsmøde ang. opstart af en café i Hadsten.
Repair Café er en populær landsdækkende organisation, som arbejder for, at vi i stigende omfang reparerer ting frem for at smide dem ud og købe nyt. Alle er måske ikke lige gode til at sy en knap i eller reparere en brødrister, og det er netop her de frivillige i Repair Caféen kan gøre en forskel.
Mandag d. 24. februar kl. 19.00 afholdes der informationsmøde i Sløjfen om opstarten af en Repair Café i Hadsten. Så hvis du har hænderne rigtigt skruet på og erfaring med at reparere diverse sager i hjemmet, elektronik eller er ferm med nål og tråd og lyst til at være frivillig i et nyt socialt fællesskab, er det her du skal møde op.
”Vi har alle en opgave med at begrænse klimaforandringerne, fx ved at undgå overforbrug, så jo mere der kan repareres og genbruges, jo bedre. Og så er det også rigtigt hyggeligt at sidde sammen med andre og fixe ting. Man hjælper hinanden, når det ikke lige er til at se hvordan man fx skiller et en ting ad for at se om det kan repareres. ” fortæller Alfred Borg, der er en af fixerne i Hinnerup, i en pressemeddelelse.
Informationsmødet er arrangeret af Danmarks Naturfredningsforenings lokalafdeling i Favrskov og Sløjfen som en del af Klima Favrskov, men forventningen er, at caféen på sigt bliver en del af den landsdækkende organisation, Repair Danmark. Den første ”repairdag” afholdes lørdag d. 26. april i Sløjfen, som en del af Klimahandlingens Dag. Udover at få sine småting repareret er der denne dag mulighed for, at få inspiration til en mere bæredygtig livsstil, når der afholdes workshops og en række boder præsenterer værktøjer og muligheder til en mere bæredygtig og grøn livsstil