16. maj 2025

Padeltennis åbner snart i Hadsten

Padeltennis er den helt nye trend inden for ketsjersport, og er på fremmarch i det meste af Danmark. Nu kommer den populære sport også til Hadsten, da de to brødre, Frederik og Andreas Bossow-Angel, snart åbner en bane i det sydlige Hadsten.

Til en start bliver der en enkelt indendørs bane, og hurtigt efter følger to udendørsbaner. De to brødre har i forvejen en virksomhed, hvor de kører studenterkørsel, og nu er de altså klar med et nyt og spændende initiativ, som kommer til at ligge på Toftegårdsvej 8. De skriver i et opslag på Facebook, at banen bliver helt i top med højt til loftet, tilhørende tribuner og så er der naturligvis også omklædning samt bad.

Vi følger naturligvis op på den gode nyhed med en kommentar fra de to brødre.

Jonas Hooge
Jonas Hooge
Jonas står overordnet for det redaktionelle på byensnyt.dk og sørger samtidig for, at der også er styr på det kommercielle setup. Jonas har boet i Hadsten siden 2008, og har gennem flere år, været aktiv i foreningslivet i byen, både som udøver og i bestyrelser.

Relaterede artikler