Lige før påske fik HSK Fodbold en flot hilsen fra Kvickly Hadsten og OK, der tilsammen gav 25.000 kroner til klubbens ungdomsafdeling.
Som kunde hos OK donerer man til en lokal forening hver gang man tanker eller lader, og det har HSK Fodbold nydt godt af gennem mange år.
Lige før påske var repræsentanter for HSK Fodbold forbi Kvickly Hadsten, hvor varehuschef, Mads Sørensen, stod klar med en flot check. Den lød på 17.161 kroner, som deles mellem Kvickly Hadsten, der ejer tankanlægget ved butikken, og OK. Der ud over valgte Kvickly Hadsten at runde op og lidt til, således at det samlede beløb endte på 25.000 kroner.
“HSK Fodbold gør et stort stykke arbejde som klub for at lave et godt tilbud til både unge og ældre, og det vil vi naturligvis gerne bakke op om. Det her er vores måde at sige tak til alle de frivillige i klubben, og pengene kan forhåbentlig være med til, at gøre det hele endnu mere sjovt at gå til fodbold, både som frivillig og som spiller”, lyder det fra Mads Sørensen, varehuschef i Kvickly Hadsten.













