Der er en første gang for alting, og i går kom turen så til Hadbjerg Stadion. Her blev der nemlig for første gang spillet en Serie 2 kamp for herrer, og det blev tilmed til en sejr i første forsøg.
VH Fodbold, der er en overbygning for Nielstrup/Voldum og HØST, spillede sig i efteråret op i Serie 2, som indtil i går eftermiddags kun havde budt på et enkelt point i tre kampe. Mandagens modstander var TRIF, som såmænd også er en sammenslutning af Thorsager og Rønde, som inden opgøret var noteret for fire point.
Det blev en særdeles målrig kamp, og heldigvis var det kun VH Fodbold der scorede. Kampen sluttede således hele 4-0, blandt andet på to mål af Casper Laczko, og dermed blev det en perfekt debut for Hadbjerg Stadion i Serie 2.
Næste hjemmekamp er 1. maj, hvor Hornslet IF er modstanderen. Denne kamp spilles på Voldum Stadion.