21. april 2026

Nyt samarbejdsprojekt modtager flot donation fra Velliv Foreningen

Et nyt samarbejde mellem Ivonne fra Mental Sundhed og Jannie fra Café Rug har netop sikret en bevilling fra Velliv Foreningen til opstart og facilitering af ”Rug & Refleksion”, der er netværkscafe til forældre med børn og unge i mistrivsel.

Rug & Refleksion har til formål at fremme mental trivsel og fællesskab, minimere graden af tabu, og give redskaber til forældrene.

Donationen gør det muligt at udvikle og gennemføre fire onsdage, hvor fællesskab, nærvær og dialog er i centrum. Det afholdes den sidste onsdag i måneden fra marts og til juni og vil blandt andet fokusere på at skabe åbne og inkluderende rum, hvor forældrene kan mødes, dele erfaringer og få indblik i de ting de kan gøre, for at stå bedst muligt i noget der kan være meget svært.

Ivonne fra Mental Sundhed ser store perspektiver i samarbejdet:
“Jeg oplever en stigende efterspørgsel på meningsfulde fællesskaber, redskaber og lettilgængelige tilbud, der styrker mental trivsel. Denne bevilling giver os mulighed for at skabe netop sådanne rammer.”, lyder det i en pressemeddelelse.

Jannie fra Café Rug supplerer:
“Vores café er allerede et naturligt mødested for mange. Med dette projekt kan vi udvide vores tilbud og skabe endnu flere muligheder for, at mennesker kan være en del af et trygt og støttende fællesskab.”

Ud over støtten fra Velliv Foreningen bakker Hinnerupløberne ligeledes op om projektet, og hjælper med formidlingen af budskabet.

Det er gratis at deltage i ”Rug & Refleksion” men det kræver tilmelding

Jonas Hooge
Jonas Hooge
Jonas står overordnet for det redaktionelle på byensnyt.dk og sørger samtidig for, at der også er styr på det kommercielle setup. Jonas har boet i Hadsten siden 2008, og har gennem flere år, været aktiv i foreningslivet i byen, både som udøver og i bestyrelser.

Relaterede artikler