Det sidste år har boghandlen i Hinnerup været den eneste boghandel i Favrskov Kommune, og snart er det desværre også slut her.
Boghandlen, som er en del af Kon-Tur kæden, har netop skrevet på Facebook, at ophørsudsalget starter, og at man forventer at lukke ned til august.
“Færre kunder, grundet nethandel, supermarkedspriser og opgravning af gaden, gør vi ikke længere kan få enderne til at nå sammen. Derfor starter vi ophørsudsalg nu med 20% på hele butikken”, skriver butikken på deres Facebookside, hvor der samtidigt gøres opmærksom på, at varer som Lotto, fotokopier, frimærker med mere, ikke bliver nedsat.
Med lukningen er der dermed ikke flere boghandlere tilbage i Favrskov, efter at boghandlen i Hammel lukkede i starten af 2024, mens boghandlen i Hadsten lukkede for i 2022.














