12. februar 2025

Hele 8 virksomheder i 8382 er på årets gazelleliste

Dagbladet Børsen kunne til morgen i dagens avis fortælle, at det samlede antal gazeller i Danmark 2021 er 1966 og heraf er de 7 registreret i 8382. De 7 gazeller i postnummer Hinnerup er:

  • Tømrerfirmaet Favrskov ApS
  • Spa Kompagniet ApS
  • Mini Maskiner og Beton ApS
  • Panzerglass A/S
  • Railtech Danmark ApS
  • Ørbæk Logistics ApS
  • Globe Systems A/S
  • Wilk Pharma ApS

Dertil kommer at Hinnerup Optik ApS også er på listen men forretningen er dog registreret i Hadsten, da ejeren bor her.

For Globe Systems er det tredje gang de modtager kåringen, Spa Kompagniet og Mini Maskiner får begge prisen for anden gang mens det for de resterende er første gang de modtager gazelleprisen.

For at blive gazelle skal virksomheden som minimum omsætte for 1 million kroner eller skabe et bruttoresultat på 0,5 millioner kroner. Man skal derudover have oplevet vækst i omsætning eller bruttoresultat i de mindst fire seneste regnskabsår og den samlede sum skal ende i et plus på bundlinjen. Endelig skal man som minimum have fordoblet omsætningen eller sit bruttoresultatet gennem de sidste fire regnskabsår.

Jan Erik Elgaard
Jan Erik Elgaard
Jan Erik Elgaard er ejer af ByensNyt.dk og driver også konsulentvirksomheden Elgaard Mancom i Hadsten. Jan Erik er aktiv i byens kulturliv bl.a. som formand for Favrskov Revyen og har gennem flere år været engageret i Kulturhuset Sløjfens bestyrelse. Han er desuden næstformand for Favrskov Gymnasium, medlem af Hadsten Rotary Klub og medforfatter på to bøger.

Relaterede artikler