21. april 2025

Lars Enø takkede af med velbesøgt afskedsreception

Skønt solskin og forårstemperaturer på 17-18 grader var der alligevel mange der fandt vejen forbi Hinnerup Optik og Guld da Lars Enø fredag afholdt afskedsreception efter 24 år som ejer og medejer af forretningen.

“Selv om jeg synes jeg er afklaret, så er det da alligevel vemodigt at sige farvel” fortalte Lars Enø et par af gæsterne da ByensNyt kiggede forbi ved 15 tiden. “Der er kommet kunder forbi hele uge, for lige at sende mig en hilsen på vejen og det glæder jeg mig da over, men det giver da også lige en refleksion ekstra” sagde han.

Og mens gæsterne ankom i en lind strøm var der da også kunder som var interesseret i et par nye solbriller til forårssolen eller en halskæde og de blev betjent af de to nye ejere af Hinnerup Optik & Guld Louise Hasager Munch og Benny Kvistgaard mens Lars Enø tog sig af gæsterne.

Lars Enø er blevet partner i konsulentfirmaet Gentium i Hadsten og vil fremover beskæftige sig med generationsskifter.

Lars er oprindeligt uddannet maskinmester i AP Møller og blev først optiker i 2001. Han har siden han købte forretningen i Hinnerup gennem mange år været aktiv i Hinnerup Handelsstandsforening og har også været bestyrelsesformand for en mindre smykkekæde.

De to nye ejere, Louise og Benny, har fundet fælles fodslaw efter to års godt samarbejde. Louise kender forretningen særdeles godt. Hun havde 25 års jubilæum i januar mens Benny har været i forretningen godt to år. Han har til gengæld 20 års erfaring som optiker i Hadsten, så han er godt bekendt med lokalområdet.

Jan Erik Elgaard
Jan Erik Elgaard
Jan Erik Elgaard er ejer af ByensNyt.dk og driver også konsulentvirksomheden Elgaard Mancom i Hadsten. Jan Erik er aktiv i byens kulturliv bl.a. som formand for Favrskov Revyen og har gennem flere år været engageret i Kulturhuset Sløjfens bestyrelse. Han er desuden næstformand for Favrskov Gymnasium, medlem af Hadsten Rotary Klub og medforfatter på to bøger.

Relaterede artikler