20. maj 2025

22 nye grunde til salg på Hvedebakken i Hammel

Skulle man gå med tanker om at bygge nyt hus i Hammel, så er der nu 22 grunde at vælge imellem på Hvedebakken, der er placeret i den sydvestlige del af byen.

Den billigste grund har en mindstepris på 850.000 kroner, mens man er på den anden side af en million for den dyreste. Grundene er sat til salg gennem budrunde, så prisen kan i princippet godt ende over den udbudte pris. Favrskov Kommune, der udbyder de 22 grunde skriver på deres hjemmeside, at bud under prisen ikke kommer i betragtning. Afgiver man et bud er det bindende, og man kan højest byde på fem grunde, dog kan man kun købe én grund, så vinder man udbudet på flere grunde, får man den man har prioriteret først.

Fristen for at byde på en grund er 20. juni inden midnat, og du kan læse meget mere om grundene og hvordan du byder på Favrskov Kommunes hjemmeside.

Jonas Hooge
Jonas Hooge
Jonas står overordnet for det redaktionelle på byensnyt.dk og sørger samtidig for, at der også er styr på det kommercielle setup. Jonas har boet i Hadsten siden 2008, og har gennem flere år, været aktiv i foreningslivet i byen, både som udøver og i bestyrelser.

Relaterede artikler