25. juni 2026

Frederik er klar til at blive 3. generation i Bjerborg El Service

Frederik Bjerborg har netop bestået eksamen som elinstallatør på Dania i Randers, og er nu klar til at blive 3. generation i virksomheden, der blev stiftet af hans farfar og i dag drives af hans far, Martin Bjerborg.

Frederik blev udlært elektriker for to år siden, og startede lige efter på installatøruddannelsen, som han netop har bestået, endda som den elev, der klarede eksamen bedst på hans hold.

Nu er Frederik tilbage i Bjerborg El Service, hvor han skal arbejde som elektriker, og hvor han stille og roligt kan begynde at få mere ansvar i forhold til, at han på sigt skal overtage virksomheden, formentlig sammen med sin lillebror, der også er i gang med at uddanne sig til elektriker.

“Det har været hårdt med to år på skolebænken, men det gik jo godt, og nu er det rart at være tilbage i Bjerborg. Jeg har taget uddannelsen på fuld tid, så udover lidt ferietjanser, så har jeg ikke arbejdet som elektriker siden jeg blev udlært. Så det bliver godt at komme i gang igen, og være en fast del af virksomheden”, fortæller Frederik, da ByensNyt kigger forbi Bjerborgs lokaler i Hammel.

Martin Bjerborg er naturligvis stolt af sin søn, og glæder sig over, at Frederik nu er tilbage i virksomheden, hvor han bliver 3. generation.

“Nu er Frederik færdig som installatør, og så må vi se med hans bror Andreas, når han er udlært elektriker, om han vil gå samme vej. Det vil stille dem stærkt på sigt, hvis de begge vil fortsætte i branchen, hvilket jeg da håber de vil. Det kunne i hvert fald åbne op for at virksomheden kunne vokse, og måske forgrene sig til andre byer. Lige nu har vi en lidt svær størrelse, hvor vi er større end de små og mindre end de store, og skulle vi drive det endnu mere optimalt, så skulle vi nok være nogle flere”, lyder det fra Martin Bjerborg, der i dag har ti mand ansat.

Planen for Frederik er, at han primært skal arbejde som elektriker, og så have kontorarbejde i form af tilbud til kunderne og følge processen til dørs, sideløbende.

“Frederik har meget at lære endnu, så han starter op i det små, f.eks ved at give tilbud på et badeværelse, og så have dialogen med kunden og selv lave det. Derudover vil min førstemand, Martin, også gerne have lidt kontorarbejde, så vi skal lige have kigget på fordelingen, fordi jeg vil omvendt gerne være noget mere ude i “marken”, siger Martin og bliver suppleret af Frederik:

“Jeg kan godt mærke, at jeg, efter to år på skolebænken, lige skal ind i det hele igen, og man kan jo godt sige, at det først er nu jeg sådan for alvor skal til at arbejde som udlært. Så jeg har stadig meget at lære, og skal ud og have en masse erfaring”.

Martin Bjerborg håber meget på, at Frederik vil blive i virksomheden og drive den videre sammen med hans lillebror Andreas, når han selv engang vil trappe ned, og som han konstaterer:

“Det er da et privilegie at have begge sine sønner i virksomheden, og jeg håber at de har lyst til at fortsætte og drive det videre på sigt. Jeg er stolt af det vi har opnået, og det ved jeg også at min far er, og jeg vil blive utrolig glad, hvis det kan køre videre i en generation eller mere”, siger Martin, der helt tydeligt bliver berørt af glæde og stolthed

Jonas Hooge
Jonas Hooge
Jonas står overordnet for det redaktionelle på byensnyt.dk og sørger samtidig for, at der også er styr på det kommercielle setup. Jonas har boet i Hadsten siden 2008, og har gennem flere år, været aktiv i foreningslivet i byen, både som udøver og i bestyrelser.

Relaterede artikler