Fredag 2. oktober kan du opleve den danske dokumentarfilm Folkets Å fra 2023 i Fotorama i Hammel. Filmen vises gratis i samarbejde med Hammel Bibliotek og Ældre Sagen, og alle er velkomne.
Dokumentaren, Folkets Å, følger Sarah, Tutti og Tobias gennem en sommer ved Skjern Å og fortæller historien om et vandløb, der gennem tiden har været udsat for store menneskelige påvirkninger.
I 1960’erne blev Skjern Å rettet ud for at skabe mere landbrugsjord. Omkring 30 år senere blev Danmarkshistoriens største naturgenopretning gennemført for at føre åen tilbage til sit naturlige løb.
Filmen sætter blandt andet fokus på laksen, som på et tidspunkt blev erklæret uddød, og på de mennesker, der har brugt store dele af deres liv på at redde bestanden. Samtidig stiller Folkets Å spørgsmål ved, hvordan vi kan nyde naturen og fiskeriet i dag uden at glemme fremtiden.
Filmen begynder klokken 15.00 og varer cirka 75 minutter. Der er ingen tilmelding, og man behøver ikke være medlem af Ældre Sagen for at deltage.
Folkets Å
Fredag 2. oktober kl. 15.00
Fotorama, Voldbyvej 1, Hammel
Gratis adgang – alle er velkomne
Læs mere om arrangementet her



















