9. marts 2026

Kom til workshop i Makerspace Ulstrup

På Ulstrup Bibliotek har de et såkaldt Makerspace, hvor man kan give kreativiteten frit spil, og 7. oktober afholder de workshop, hvor alle er velkomne.

Der er normalt åbent anden tirsdag i måneden i Makerspace på Ulstrup Bibliotek, og tirsdag d. 7. oktober er der så workshop.

“Du kan afprøve en række teknikker. Bl.a. varmetryk på kopper og tekstiler, laserskæring i træ, pap og filt og 3D-print. Vi står klar til at hjælpe dig i gang – uanset om du vil lave en personlig mulepose, en nøglering, smykker, en gave eller bare er nysgerrig på, hvad du kan skabe med maskinerne. Det er gratis at deltage, men der kan være en lille egenbetaling til materialer”, skriver Favrskov Bibliotekerne på deres hjemmeside. 

Det er gratis at deltage, men tilmelding er nødvendig.

Makerspace Ulstrup er placeret på Ulstrup Bibliotek
Jonas Hooge
Jonas Hooge
Jonas står overordnet for det redaktionelle på byensnyt.dk og sørger samtidig for, at der også er styr på det kommercielle setup. Jonas har boet i Hadsten siden 2008, og har gennem flere år, været aktiv i foreningslivet i byen, både som udøver og i bestyrelser.

Relaterede artikler