9. marts 2026

Åbent Hus og fernisering i Hadstens Gamle Banegård lørdag d. 30. september  kl. 11 til 16

Hadsten Gamle Banegaard er i dag et aktivt og dynamisk erhvervshus, hvor flere små lokale virksomheder holder til i den historiske bygning.

På lørdag har du mulighed for at få en rundvisning i huset, som også indeholder en række fællesfaciliteter, som husets leejere kan nyde godt af. Der er fri internet, mødelokaler der kan bookes gennem husets intranet.

Pt. er stueetagen på ca. 200 kvm ledig til udlejning og her har kunstmaler Peter Husted ophængt en del af sine abstrakte og ekspressive malerier. Peter Husted har tidligere boet i Hadsten og har i dag galleri i Århus og fast udstilling i Vrinners på Djursland. Han er i dag en anerkendt maler og har udstillet i Skagen, på Samsø og i Sløjfen.

Så hvis du overvejer at finde nye lokaler til din virksomhed i et dynamisk kontorfællesskab i midtbyen eller blot har lyst til at få en rundvisning i den historiske bygning og nyde Peter Husteds fine skilderier, så kig ned i Banegaarden på lørdag d. 30. september.

Fernisering og rundvisning starter kl. 11 og huset er åbent til 16. Der bydes på en forfriskning.

Jan Erik Elgaard
Jan Erik Elgaard
Jan Erik Elgaard er ejer af ByensNyt.dk og driver også konsulentvirksomheden Elgaard Mancom i Hadsten. Jan Erik er aktiv i byens kulturliv bl.a. som formand for Favrskov Revyen og har gennem flere år været engageret i Kulturhuset Sløjfens bestyrelse. Han er desuden næstformand for Favrskov Gymnasium, medlem af Hadsten Rotary Klub og medforfatter på to bøger.

Relaterede artikler