“Det er en kæmpe milepæl for os” udtaler Martin Vernstrøm Svenningsen og Rasmus Touborg Rasmussen, der ejer Favrskov Havepleje, da de modtog prisen som Gazelle Virksomhed 2025.
“Vi er både stolte og rørte. Det havde aldrig været muligt uden vores fantastiske team, stærke samarbejdspartnere og loyale kunder. TAK til vores familier, rådgivere, vores bankmand Jesper og vores bogholder Jette” fortæller de to ejere på deres virksomhedsprofil på både Facebook og LinkedIn.

Favrskov Havepleje ApS er et anlægsgartnerfirma med erfaring inden for have- og naturpleje og løser opgaver i hele Østjylland. Kunder er både private, virksomheder, boligforeninger, grundejerforeninger og kirker.
Krav for at blive en Gazelle:
* Selskabsform: Virksomheden skal være et A/S eller et ApS, medmindre det er et pengeinstitut.
* Vækst: Nettoomsætningen eller bruttoresultatet skal som minimum fordobles over en periode på fire sammenhængende regnskabsår.
* Positiv vækst: Nettoomsætningen eller bruttoresultatet skal være positivt i hvert af de fire år.
* Driftsresultat: Driftsresultatet skal være positivt i mindst tre af årene og samlet positivt over de fire regnskabsår.
* Regnskabsår: Virksomheden skal have mindst fire offentliggjorte regnskaber, der dækker hele regnskabsår.














