Der har været et langt tilløb, men i sidste uge kunne danbolig Hadsten så endelig åbne for salget til de 36 lejligheder, der i løbet af 2025 står klar på den gamle realskolegrund.
Projektet er kendt under navnet Realen, og er grundet diverse udfordringer blevet forsinket med godt et år. Det ligger dog fast, at de første lejligheder skulle stå færdige 1. juli i 2025, mens de sidste er færdige nogle måneder senere.
Der har været stor forhåndsinteresse, og de første lejligheder har allerede fundet deres købere, hvilket glæder filialdirektør i Nordea Hadsten, Nicolaj Schytt.
“Det er godt for Hadsten, at der er nyt og bynært bebyggelse på vej, og med den forhåndsinteresse der har været, kunne noget jo godt tyde på, at mange af lejlighederne snart finder en køber. I Nordea har vi stor viden om projektsalg, og har en hel afdeling der kun tager sig af boligrådgivning, så går man med tanken om et køb på Realen, men er i tvivl om, hvordan det kan finansieres, så synes jeg man skal tage kontakt til os. En vigtig detalje at få med, er, at vi har vores eget realkreditinstitut i Nordea, hvilket gør at vi ikke tager garantiprovision, som kan vise sig, at være en ganske stor besparelse”, siger han og uddyber”, siger han og uddyber:
“Vi kan også rådgive i forhold til at stå med to boliger på hånden, og Nordea Kredit har allerede forhåndsgodkendt vurderingerne på de kommende lejligheder, så vi er virkelig godt inde i det. Vi har på nuværende tidspunkt lavet de første godkendelser på flere af vores kunder, og ser frem til at kunne hjælpe andre i deres køb af lejlighed på Realen. Med den fart der er på allerede nu, så er min opfordring, at man snarest kontakter os, så vi sammen kan se på mulighederne for et køb”.

Hos danbolig Hadsten har de haft særdeles travlt siden salget startede, og kan berette om stor interesse for de 36 lejligheder, hvoraf syv allerede er købt.
“Det er gået helt utroligt stærkt, og siden i sidste uge, har vi sendt næsten 10 lejligheder til underskrift omkring et salg, så det må siges at være godkendt. Jeg forventer ikke, at det fortsætter i samme tempo, men noget kunne godt tyde på, at der ikke går mange måneder, før de fleste lejligheder er solgt. Så går man med en tanke om at købe, så skal man ikke vente alt for længe med at kontakte os og Nordea”, lyder det fra Mikkel Christensen, der er medejer af danbolig Hadsten.