7. februar 2025

Nicolaj er ny mand i front for Nordea Hadsten

Der er kommet ny filialdirektør i Nordea Hadsten der har adresse på Østergade. Det er Nicolaj Schytt Nielsen der fremadrettet skal stå i spidsen for Nordeas filial i Hadsten, og han er hentet internt i banken.

At Nicolaj er ny mand i Hadsten, er måske lige at stramme den, fordi rent faktisk tiltrådte han stillingen som filialdirektør allerede i januar, men da det først er kommet ByensNyt for ørerne nu, så er det vel inden for rammen at omtale ham som ny mand, da det jo i hvert fald er nyt for ByensNyt og de fleste af vores læsere.

Nicolaj er 30 år gammel og har arbejdet i Nordea gennem flere år og har til september været i banken i 11 år, da han allerede som 19-årig fik et studiejob i Nordeas telefonbank. Herefter startede han som finansøkonom, sideløbende med, at han har spillet håndbold på eliteniveau, blandt andet Aarhus Håndbold og HEI.

“Jeg var i praktik i vores afdeling på Strøget i Aarhus, hvorefter jeg kom til Viby som bankrådgiver og efterfølgende stedfortræder. Så har jeg været ledelsesvikar i Grenaa og Risskov, inden jeg ved årsskiftet blev ansat i det vi kalder Markedsområde Randers, hvor Hadsten og Års hører ind under. Udover at være filialdirektør i Hadsten, så har jeg også ansvaret for serviceteamet i Randers, der tager sig af skrankerne og af dem, der ikke har en navngiven rådgiver. Så jeg er tre dage i Hadsten og to dage i Randers om ugen”, fortæller Nicolaj Schytt Nielsen til ByensNyt.

I Hadsten er der fem mand ansat, og Nicolaj fortæller, at han er blevet taget godt imod af det sammentømrede team, hvor fire ud af fem har været i afdelingen gennem flere år. Afdelingen beskæftiger sig udelukkende med private kunder samt private kunder med hobbyerhverv, mens erhvervskunder betjenes fra centralt hold.

“Jeg er i den grad kommet til en afdeling med god stemning og stabilitet, så jeg skal ikke ind og opfinde den dybe tallerken for dem. Det er også sjovt at opleve en filial der er helt anderledes end det jeg kommer fra, qua den størrelse, så jeg har fundet mig godt tilrette, og ser frem til at lære Hadsten og omegn endnu bedre at kende”.

Jonas Hooge
Jonas Hooge
Jonas står overordnet for det redaktionelle på byensnyt.dk og sørger samtidig for, at der også er styr på det kommercielle setup. Jonas har boet i Hadsten siden 2008, og har gennem flere år, været aktiv i foreningslivet i byen, både som udøver og i bestyrelser.

Relaterede artikler