Efter 12 sæsoner i landets næstbedste række, måtte Hadsten Håndbolds kvinder, noget overraskende, se sig nedrykket til 2. division efter sidste sæson, som langtfra gik som ønsket. Nu er jagten på hurtig oprykning sat ind, og i går blev det til sejr over Skovbakken på udebane.
Hadsten Håndbold har et erklæret mål om, at man hurtigst muligt skal tilbage i 1. division, men efter en tæt på perfekt start på sæsonen, løb man i efteråret ind i modgang. Det medførte, at førstepladsen blev sat over styr, og man måtte se sig hensat til tredjepladsen efter Sæby og Silkeborg-Voel. Sidstnævnte kan dog ikke rykke op, da klubben har et hold i Kvindeligaen.
Hadsten-mandskabet sluttede dog 2024 rigtigt godt af, og starten på 2025 blev også god. Her fik holdet nemlig en sikker sejr i hus over IK Skovbakken fra Aarhus, der blev besejret med 28-22 i går. Dermed er holdet på andenpladsen med 19 point, tre point efter Sæby der er noteret for 22. Så der er stadig et stykke vej endnu, og man kan, som det ser ud lige nu, ikke selv afgøre om man skal rykke op.
Næste kamp er den 19. januar, hvor man skal møde Silkeborg-Voel på udebane, hvorefter der er lokalopgør i Hadsten den 23. januar, hvor Hornbæk fra Randers kommer på besøg.