19. januar 2025

Ugens Bolig: Svensk træhus midt i Hammel

Er du til svensk idyl, endda lige midt i Hammel, så er Ugens Bolig fra Danbolig Hammel måske noget, du skal kigge nærmere på.

For enden af en lukket vej, klos op ad et grønt område, kan I nu overtage dette iøjnefaldende og utroligt velholdte træhus, der foruden sin forrygende beliggenhed i et roligt kvarter nær alle tænkelige fornødenheder byder på en ideel planløsning. Huset rummer et stort spisekøkken, to stuer, tre værelser, et badeværelse, et gæstetoilet og et bryggers, og der er gulvvarme stort set overalt.   

Det bliver i det selvsamme HTH-køkken, som huset er født med, at I for fremtiden fremtryller lækre anretninger, som serveres ved spisebordet foran karnappen. Har I gæster på besøg, kan I rykke ind til langbordet i en af de tilstødende stuer, hvor både plads og lys optræder i rigelige mængder. Bemærkede skæve vinkler, de talrige vinduespartier og markiserne på stort set alle vinduer.   

Selvom størstedelen af kvadratmeterne er gået til opholdsrummene, så er der stadig fin plads på de tre værelser, der ligger samlet i et værelsesafsnit. Her får de følgeskab af et badeværelse med brus, et gæstetoilet og et praktisk bryggers med rum til vaskefaciliteterne.   

Både mod øst og vest er der anlagt et anseeligt terrasseareal, og I kan således altid finde et spot i solen såvel som i skyggen afhængigt af jeres præferencer. Videre er der en plan græsplæne, nydeligbeplantning og en carport med et værksted og et cykelskur tilknyttet. I får en forrygende beliggenhed i Hammel lige ud til et grønt område med cykelsti til Søndervangskolen, en daginstitution og boldbaner. Derudover er der ikke langt til bymidten, golfbanen, indkøbsmuligheder eller Hammel Hallerne samt Hammel Svømmebad. Med andre ord har I det hele tæt på.

Jagtvej 93, 8450 Hammel

Type: Villa

Pris: 2.795.000

Ejerudgift pr. md: 2.122

Bolig m2: 154

Grund m2: 951

Energimærke: B

Jonas Hooge
Jonas Hooge
Jonas står overordnet for det redaktionelle på byensnyt.dk og sørger samtidig for, at der også er styr på det kommercielle setup. Jonas har boet i Hadsten siden 2008, og har gennem flere år, været aktiv i foreningslivet i byen, både som udøver og i bestyrelser.

Relaterede artikler