Keld Sørensen, der ejer Hadsten Maskinfabrik har meddelt ByensNyt, at han på fredag efter 35 år har sidste arbejdsdag i virksomheden.
Keld Sørensen, der også skabte Villa Grande Bed & Breakfast og selskabslokalevirksomhed, var ophavsmand til Musik på Toppen og som på det seneste har skabt grundlag for en helt ny detailbutik i Ødum fortæller, at han netop har solgt Hadsten Maskinfabrik til Jens S.
Hadsten Maskinfabrik har haft særdeles flotte regnskaber gennem flere år og har modtaget hele fem priser, som det der kaldes “Succesvirksomhed”, hvilket er meget usædvanligt. Jens S er en af Hadsten Maskinfabriks mangeårige samarbejdspartnere og Keld Sørensen glæder sig over, at virksomheden bliver byen.

“Det har betydet mig for mig, at de nye ejere vil videreføre virksomheden stort set som den er. Så de 13 faste medarbejdere plus det løse kan fortsætte fuldstændigt som hidtil. De har vænnet sig til, at jeg ikke er der så meget mere. De kan jo sagtens køre tingene selv og de senere års mange gode reultater er jo i stor udstrækning deres fortjeneste” fortæller Keld stolt til ByensNyt.
“Men det er da også vemodigt” siger han “Jeg ejer stadig bygningerne og vil også have kontor der, så jeg vil da blive ved med at komme der og hilse på folkene, som jeg jo har kendt i mange år” siger han. Virksomhedens værkfører John har været i virksomheden et år længere en Keld selv, så det er et særdeles langvarigt og tæt arbejdsforhold de to har haft og flere af de øvrige ansatte har også været i virksomheden i mange år. “Der var da et par stykker som så ud til at være lidt kede af det, da jeg fortalte dem det hele i dag (onsdag d. 29. januar 2025 red.) så det må jo være et udtryk for, at de har været glade for samarbejdet” siger Keld. Fredag, hvor Keld har sidste arbedjsdag har han lovet de ansatte bøffer “og så spiser vi allesammen sammen i kantinen inden vi går på weekend.”
ByensNyt bragte sidste år, da Keld Sørensen blev 60 år et portræt af den aktive erhvervsmand. Det finder du her. Keld Smed fylder 60.
Jens S Denmark der nu har købt og viderefører Hadsten Maskinfabrik, er en førende leverandør af transmissionsløsninger i Norden, har afdelinger i Taastrup på Sjælland, i Vejle og i Hadsten. Gruppen indgår i den globale industrikoncern Axel Johnson International AB, med hovedkontor i Stockholm og med mere end 200 virksomheder, der samlet beskæftiger over 5.500 medarbejdere i 34 lande.













