Der er mange måder at teste synet på, og en af de mere utraditionelle er nok konkurrencen hos Nyt Syn Brilleriet i Hammel, hvor man får testet sin syn på en anderledes måde.
Man skal nemlig gætte, hvor meget det store marcipanbrød, som butikken har udstillet, vejer, og man må kun bruge sine øjne til at gætte det. Man kan komme forbi butikken i Østergade indtil søndag og gætte med, hvorefter der trækkes en vinder, der at dømme ud fra marcinpanbrødets størrelse, får dækket sit behov for marcipan og nougat for en stund.
Lise Reese, der ejer Nyt Syn Brilleriet, er helt vild med jul, og har man ikke været forbi butikkens store vindue endnu, så bør man gøre det. Her er nemlig den flotteste juleudstilling med nisser og såmænd også et juletog, som vækker stor begejstring hos de mindste.
På lørdag har Lise arrangeret julekoncert med Brass Band Dacapo fra Hammel, så når du ikke bandets julekoncert i morgen på Skovvangskolen, så er der altså mulighed for at høre dem på lørdag. Gå i øvrigt også forbi butikkens facebookside, hvor der er den fineste julekalender med tegninger hver eneste dag.















