7. februar 2025

Kom med til æblefestival i Voldum

Efteråret er over os, og æblerne lyser rødt på træernes grene. I Voldum danner byens æbleplantage rammerne om en festlig dag med æblet som omdrejningspunkt, når byen afholder æblefestival.

Har du æbler i haven, du gerne vil presse til most eller måske et gammelt æbletræ, det kunne være sjovt at kende navnet på, så er begge ting mulige på æblefestivalen lørdag den 5. oktober.

Der stilles mosteriudstyr til rådighed, og der ydes hjælp og vejledning i at betjene det. Husk selv at medbringe emballage til den friskpressede æblesaft. Æbleeksperten Villy Mougaard fra Blomstergården ved Viborg vil forsøge at sætte sorts-navn på de æbler, som I medbringer fra træerne i jeres haver, bl.a. ved at anvende Pometets digitale æblenøgle.

Underholdningen leveres af multikunstneren Søren Brynjolf, kendt fra ”Linde på Langeland”. Med sin motorsav vil han omdanne en stor trækævle til et kæmpeæble, som fremover bliver vartegn for æbleplantagen. 

På æblefestivalen fortæller Villy Mougaard også om træerne i plantagen og de gamle danske æblesorter samt om plantning, pasning og beskæring af træerne. Villy har været konsulent på projektet, og han er festivalens æbleekspert. 

Foto: Søren Brynjolf

Kage og motionsløb

Festivalen byder også på to konkurrencer. Den ene kræver forberedelse hjemmefra, idet publikum opfordres til at medbringe en kage, hvori der indgår æbler. Mod dagens slutning bliver kagerne smagsbedømt af et dommerpanel, og bedste kage præmieres. Det er også muligt at være aktiv i  motionsløbet ”Kernesund”, som arrangeres af idrætsforeningens løbeklub. Dagen byder desuden på forskellige børneaktiviteter og et antal salgsboder med æbler, most, æbletræer, honning og meget andet.

160 økologiske træer

Voldum Æbleplantage, hvor arrangementet foregår, blev etableret af Voldum Lokalråd i 2021 i forbindelse med byens kulturfest. Her er plantet 160 æbletræer – størstedelen er lokale gamle danske æblesorter. Favrskov Kommune stillede arealet til rådighed ved hallen, og indkøb af træer og øvrige materialer blev støttet af ELRO Fonden, Aarhus Stiftstidendes Fond og Hedeselskabets Fond. Den daglige drift, der foregår efter økologiske principper, varetages af en frivilliggruppe under lokalrådet.

Voldum Æblefestival, der er arrangeret af Voldum Lokalråd og støttet med midler fra Favrskov Kommunes Landsbyråd, foregår i æbleplantagen ved Voldum Hallen lørdag den 5. oktober kl. 11-15. Der er gratis adgang.

Jonas Hooge
Jonas Hooge
Jonas står overordnet for det redaktionelle på byensnyt.dk og sørger samtidig for, at der også er styr på det kommercielle setup. Jonas har boet i Hadsten siden 2008, og har gennem flere år, været aktiv i foreningslivet i byen, både som udøver og i bestyrelser.

Relaterede artikler